כלים לשירותך

מהם פק"מ ומק"מ?

עולם ההשקעות טומן בתוכו מושגים שונים שלא פעם נתקלים בהם ונשמעים כמושגים בשפה זרה. אנו במזרחי-טפחות, רוצים לפתוח לך חלון לעולם זה כדי לאפשר לך שליטה על כספיך. הפק"מ (פיקדון קצוב מועד) והמק"מ (מלווה קצר מועד) הם שני אפיקי השקעה בהם ניתן להשקיע סכומי כסף לטווח זמן קצר- בינוני.
 
כדי להחליט באיזה אפיק לבחור צריך לבחון את הגורמים המשפיעים על כל אפיק כגון: סכום ההשקעה, שיעורי הריביות לעומת התשואות, תקופת ההשקעה ועוד. הפק"מ הלא צמוד בריבית הקבועה והמק"מ כאחד מאפשרים קבלת ריבית ללא סיכון. 

התשואה ברכישת מק"מ ודאית רק במידה ומחזיקים בו עד תום התקופה. המק"מ מאפשר נזילות, בכך שאפשר למכור אותו בבורסה במהלך המסחר בכל יום ראשון עד חמישי. אולם המכירה לפני הפדיון עשויה להביא לתשואה שונה מזו שהייתה מתקבלת בהחזקתו עד לפדיון . שיעור המס על פק"מ הלא צמוד ומק"מ הוא זהה ועומד על 15%.

הבחירה אם לחסוך בפק"מ הלא צמוד בריבית הקבועה או במק"מ נעשית תוך חישוב גובה הריבית המתקבלת בכל אחד מן האפיקים.
כדי לבדוק איזה חיסכון ייתן לך תשואה גבוהה יותר, עליך לבדוק את הריבית המתקבלת בפק"מ הלא צמוד בריבית קבועה ובמק"מ ולהשוות ביניהן (וזאת לאחר ניכוי העמלות) . השוואה זו נקראת: "תשואה לאחר עמלה במונח פק"מ", והיא מוצגת בעיתונות היומית כמו גם . 

 

מהו פ​ק"מ?

פק"מ הוא פיקדון לטווח קצר עד בינוני המונפק על ידי הבנק. הפק"מ יכול לשמש כמסלול חיסכון למען מטרה מוגדרת, כגון נסיעה לחו"ל, רכישת מכונית, ועוד. 
 

 • הפק"מ הוא חיסכון לזמן קצר עד בינוני: לדוגמה לשבוע, חודש, שנה ומעל שנה.
   
 • הבנק מתחייב לשלם עבור הכסף המופקד בפק"מ ריבית מסוימת על פי תנאי הפיקדון.

 

 

מהם סוגי הפק"מ?

 1. פק"מ חד-פעמי הפקדת כספים חד-פעמית לפרק זמן מוגדר מראש. כאשר בסוף תקופת הפק"מ תקבל את כספך בתוספת הריבית שנקבעה מראש. את הפק"מ ניתן לחדש לתקופה נוספת זהה או שונה מהתקופה המקורית, ניתן להוסיף כסף בעת החידוש או למשוך כסף בזמן החידוש . 
 2. פק"מ בהוראת קבע הפקדת כספים באמצעות הוראת קבע. בכל חודש יופקד סכום כסף שיצטבר לסכום אחד. בסוף התקופה שהוגדרה מראש, תקבל את כספך בתוספת הריבית שנקבעה עבור כל הפקדה.

 

 

הריבית על פק"מ

ריבית קבועה: הריבית נשארת קבועה בתקופת הפיקדון.

ריבית משתנה: נקבעת לפי מירווח מריבית הפריים הקיימת במשק בתקופת הפיקדון, והיא משתנה במשך חיי הפיקדון כאשר חלים שינויים בריבית הפריים.

חשוב לדעת:

 • על הריבית הנצברת בפק"מ לא צמוד בריבית קבועה או משתנה קיים מס בשיעור 15%.

 

 

איך רוכשים פק"מ?

 * השירות הטלפוני של מזרחי-טפחות - מוקד טלפוני לקבלת מידע בנקאי ולביצוע פעולות: 5080* מכל טלפון, או 1-700-700-200

* הפקדת פק"מ וביצוע פעולות באמצעות שירות האינטרנט של מזרחי-טפחות

 

 

מהו מק"מ?

 מק"מ (מלווה קצר מועד) הוא אג"ח ממשלתית המונפקת בניכיון, כלומר מתחת לערכו הנקוב, לתקופות של עד שנה. מכיוון שמק"מ אינו צמוד ואינו נושא ריבית, הוא נמכר ונסחר במחיר נמוך מערכו הנקוב. מק"מ נפדה על פי ערכו הנקוב, והרווחים עליו חייבים במס בשיעור 15%. חשוב לדעת: 

 • רכישת מק"מ כרוכה בעמלה של 0.1% • מכירת מק"מ כרוכה בעמלה של 0.1%
 • החזקת מק"מ כרוכה בתשלום דמי ניהול פיקדון ניירות ערך של 0.625% בשנה
 • מק"מ, בניגוד לפק"מ, נסחר בבורסה.

 

 

איך רוכשים מק"מ?

 • בהנפקה - בנק ישראל מוכר לציבור מק"מ באמצעות מכרזים. הציבור רשאי לגשת למכרזים המתקיימים בדרך כלל בכל שבוע שני, בימי ג'. היקף הרכישה המזערי עומד בסך של כ-100,000 ₪.
 • מדי יום במהלך המסחר בבורסה.

 

​ ​