הסכם בין הבנק לחברה לאיתור ולהשבת נכסי הנספים בשואה

הבנק יעביר לחברה 9.5 מיליון ש"ח בגין חשבונות של יהודים שנפתחו בבנק עוד לפני מלחמת העולם השנייה ובמהלכה, ואשר בעליהם נספו בשואה
כ' בחשון, תשע"ג, 05 בנובמבר, 2012

בשורה למשפחות הנספים בשואה: בנק מזרחי-טפחות והחברה לאיתור ולהשבת רכוש הנספים בשואה חתמו אתמול (יום א') על הסכם לפיו יעביר הבנק לחברה 9.5 מיליון ש"ח בגין חשבונות של יהודים שנפתחו בבנק עוד לפני מלחמת העולם השנייה ובמהלכה, ואשר בעליהם נספו בשואה, וכן בגין מניות שנרכשו על ידי יהודים שנספו בשואה.

החברה לאיתור ולהשבת נכסי נספי השואה הוקמה במטרה לאתר נכסים במדינת ישראל שנרכשו על ידי יהודי אירופה לפני מלחמת העולם השנייה. יהודים אלו נספו בשואה והנכסים המדוברים לא הושבו לידי יורשי הנספים. מאז הקמתה ב2006 עומלת החברה לאיתור נכסים אלו בישראל והשבתם לידי יורשיהם החוקיים – משפחות הניספים בשואה. במסגרת מאמץ זה ניהלה החברה מו"מ עם בנק מזרחי-טפחות (אשר באותה תקופה נקרא בנק המזרחי בע"מ) מו"מ שהוביל לחתימת ההסכם החשוב היום.
 
החברה תפעל ככל יכולתה על מנת לאתר את היורשים החוקיים של בעלי חשבונות אלו ולהשיב להם את הנכסים. כספים שיורשיהם החוקיים לא יאותרו, יועברו לטובת פעילות הסיוע לניצולי שואה נזקקים בישראל, אותו מפעילה החברה. ההסכם שנחתם אתמול (יום א') במשרדי הבנק ברמת גן, הושג בעזרת רצון טוב ונכונות להגיע להסדר, מצד ההנהלות הבכירות של שני הצדדים.

מנכ"ל מזרחי-טפחות, מר אלי יונס: "בשל חשיבות הנושא החליט הבנק, לפנים משורת הדין, להגיע להבנות עם החברה לאיתור והשבת נכסים של נספי שואה, ולהעביר אליה את הסכום הכספי המסוכם. הבנק רואה חשיבות רבה בכל פעילות הכרוכה בסיוע למשפחות הנספים ולניצולי השואה הנזקקים, ומשוכנע כי הכסף המועבר לחברה ישמש למטרות ראויות אלו. חובת כולנו לזכור את הנספים בשואה ולקיים את הצדק ההיסטורי עבור משפחותיהם, כמו גם לסייע  לניצולי השואה שעודם עימנו ואת הצורך להבטיח את המשך קיומם בכבוד".
יו"ר דירקטוריון החברה, מר מיכה חריש: "זהו הישג משמעותי וחשוב עבור המשך פעילותה של החברה למען יורשי הנספים בשואה ולמען ניצולי השואה הנזקקים בישראל. זהו עוד צעד לעשיית צדק היסטורי 70 שנה לאחר השואה. החברה שמחה ומברכת על החלטת בנק מזרחי-טפחות להכיר בחשיבות הנושא ועל ההירתמות למציאת פיתרון מוסכם. בכוונת החברה לפעול במרץ ובנחישות על מנת לאתר את יורשי הנספים. אנו קוראים לכל מי שיודע על קרוב משפחה שניספה בשואה שהיה לו חשבון בבנק המזרחי, ושלא פנה בעבר לחברה, לפנות אלינו בהקדם האפשרי".לדיווחים והודעות קודמים