Generic placeholder image

זכיתם ב"דירה בהנחה"? הגיע הזמן לחשוב על משכנתא

אם גם אתם בין הזוכים המאושרים בהגרלת דירה בהנחה, או חושבים להשתתף בהגרלה הבאה, מומחי המשכנתאות של מזרחי-טפחות עושים לכם סדר בכל מה שחשוב לדעת לקראת לקיחת המשכנתא

זכיתם בהגרלה של דירה בהנחה? מזל טוב! זה הזמן לדבר על המשכנתא שתלווה אתכם בדרככם לדירה החדשה. אתם משפרי דיור או גרים בדירה הראשונה שלכם? זה לא משנה, מומחי המשכנתאות של מזרחי-טפחות מסבירים לכם את כל מה שחשוב לדעת על המשכנתא שלכם, בין אם אתם בין הזוכים המאושרים ובין אם אתם עדיין מחזיקים אצבעות. 

עוד לא נרשמתם להגרלה? אל תחכו

כ-10,000 משפחות כבר קיבלו את הבשורה המשמחת על זכייתן בדירה בהנחה. במסגרת התוכנית, יוכלו הזוכים - משפרי דיור ואלו שאין דירה בבעלותם - לרכוש דירה בהנחה משמעותית. 
ההרשמה להגרלות הבאות של דירה בהנחה טרם נפתחה. עם זאת, כדאי להיערך אליהן מראש ולהצטייד כבר עכשיו בתעודת זכאות להשתתפות בהגרלה, אותה תוכלו להנפיק באתר האינטרנט של אחת החברות הבאות: מילגם, אלונים או עמידר. 
אם אתם משפרי דיור או אם אין בבעלותכם דירה, תהיו זכאים להשתתף בהגרלות בהתאם לקריטריונים שנקבעו על ידי משרד השיכון. לאחר שהוצאתם את אישור הזכאות, יש להיכנס לאתר משרד השיכון ולהירשם להגרלה.
שימו לב: בכל אחת מההגרלות תינתן עדיפות לתושבי העיר, כלומר אם תיגשו להגרלה בישוב בו אתם מתגוררים, תשפרו את סיכוייכם לזכות.

כמה עולה דירה בהנחה?

ראשית, בואו נדבר על מרכיבי המשכנתא שתיקחו לצורך מימון רכישת הדירה, על מחירה, ההון עצמי שלכם ושיעור המימון שתזדקקו לו. חשוב לדעת כי מחיר הדירה, כפי שנקבע בהגרלת דירה בהנחה אינו סופי וכי המחיר הסופי ייקבע לאחר שתבחרו את הדירה שתרצו לקנות. מחיר זה יהיה הסכום שתצטרכו להעביר ליזם תמורת הדירה.
בנוסף למחיר הזה, יש לחשב את ההוצאות הבאות שאותן נדרש לממן מההון העצמי: מדד תשומות הבנייה (שנמצא בעלייה חדה בחודשים האחרונים), שכר טרחת עורך הדין, אגרות והיטלים שונים, וכמובן, אבזור ועיצוב הדירה. כל אלו עשויים להסתכם בכ-10% או יותר ממחיר הדירה.
מומחי המשכנתאות של מזרחי-טפחות ממליצים בחום להיות מודעים הן למחיר הנטו של הדירה, והן למחיר הברוטו שלה הכולל את סך כל ההוצאות, ולהיערך לרכישה בהתאם.

1,200,000 סיבות טובות לשמוח

לאחר שהבנו כמה עולה לנו הדירה החדשה, נבדוק מה ההון העצמי העומד לרשותנו. ההון העצמי הוא הסכום שיש לנו ממקורות עצמיים ואותו נשקיע ברכישת הדירה.
בין ההודעה על הזכייה למימושה עשוי לעבור זמן מה, לכן המומחים שלנו ממליצים לכם לנצל את הזמן הזה על מנת להגדיל את ההון העצמי שלכם.
בתחום זה יש חדשות טובות: עד עתה, הזוכים בהגרלות לדירה בהנחה יכלו להסתפק בהון עצמי של 100,000 ₪ בלבד ברכישת דירה ששוויה עד 1,800,000 ₪. כלומר, אם רכשתם דירה ששווי השוק שלה (ולא מחיר הקנייה לאחר ההנחה) נמוך מ-1,800,000 ₪, תוכלו להסתפק בהון עצמי של 100,000 ₪ בלבד על מנת לקבל משכנתא, בכפוף לקבלת אישור פרטני להלוואה. 
לצורך ההמחשה, נניח כי משפחה זכתה בהגרלה לדירה באשדוד שמחירה כ-1,300,000 ₪, ושווי השוק של דירה דומה, שאינה נמכרת במסגרת דירה בהנחה, הוא 1,700,000 ₪. מכאן, שתוכלו להגיע לבנק עם 100,000 ₪ בלבד, ולקבל הלוואת משכנתא בגובה של עד 1,200,000 ₪. 
שימו לב, במידה ותהיו מעוניינים ברכישת דירה שמחירה גבוה מ-1,800,000 ₪, תתבקשו להעמיד הון עצמי של 25% ממחיר הדירה.

מענקים ב-2 מסלולים

משרד הבינוי והשיכון מעמיד לרשות הזוכים מענקים ב-2 מסלולים:
 • מענק מקום בשווי של 40,000 עד 60,000 ₪ שיוענק לזוכים בישובים שהוגדרו על פי משרד הבינוי והשיכון (הרשימה מתפרסמת באתר המשרד).
  המענק ניתן רק לאחר שתשלמו את מלוא ההון העצמי הנדרש לקבלת הלוואת משכנתא ולכן אינכם יכולים לחשב אותו כחלק מההון העצמי.
 • מענק לתושבי קו העימות - תושבים המתגוררים לאורך גבול ישראל ולבנון, יוכלו ליהנות ממענק לבניית ממ"ד בשווי של כ-9,000 ₪ בכפוף לכללי משרד הבינוי והשיכון.

מתי מתחילים לשלם את המשכנתא בדירה בהנחה?

זכיתם בהגרלה, בחרתם דירה וקיבלתם משכנתא - סביר להניח כי תהיה תקופה של כשנתיים-שלוש, שבמהלכה תצטרכו לשלם גם את המשכנתא לדירה החדשה וגם הוצאות דיור אחרות כמו שכירות.
מדובר בהוצאה משמעותית, שמגיעה בתקופה בה אתם נערכים לכניסה לדירה החדשה ומתווספת להוצאות השגרתיות שלכם, אבל גם כאן ישנן אופציות נוספות מלבד לעבור לגור עם ההורים. אחת מהן היא "משכנתא בקצב שלך" של מזרחי-טפחות.
במסגרת המסלול הייחודי והנוח של "משכנתא בקצב שלך", תוכלו להתאים את החזרי המשכנתא החודשיים להוצאות החודשיות שלכם בכל אחת מתקופות חייכם. מומחי המשכנתאות של הבנק יסייעו לכם להתאים את החזרי המשכנתא לתקופת החפיפה האמורה וגם לתקופות אחרות בחיים, כדי שתוכלו ליהנות ממשכנתא שמתאימה לכם, לכיסכם ולאיכות חייכם.
והנה עוד נקודה למחשבה: נניח שאתם מתגוררים היום עם תינוק בן שנתיים בדירה בגודל 80 מ"ר ולאחרונה זכיתם בדירה בהנחה, ואתם מתכוונים לרכוש דירה בת 120 מ"ר, שתעלה כ-1,300,000 ₪. סביר להניח כי בשנים הראשונות למגורים בדירה החדשה יהיו לכם יותר הוצאות, הנובעות מעיצוב, ריהוט ואבזור הדירה ועוד. כל אלו, יתווספו להוצאות השוטפות שלכם. הדרך שלנו לסייע לכם היא באמצעות "משכנתא בקצב שלך". מומחי המשכנתאות של בנק מזרחי-טפחות, יסייעו לכם להבין לא רק מה מחיר הברוטו הסופי של הדירה, אלא גם לקבל תמונה של ההוצאות המשפחתיות שלכם, כדי שתוכלו להתאים את המשכנתא לחיים בדירה החדשה.

משפרי דיור? דברים שכדאי לקחת בחשבון

כאמור, גם משפרי דיור יכולים ליהנות מדירה בהנחה, ומכיוון שלרובם יש כבר משכנתא על הדירה הנוכחית, הנה כמה דברים שחשוב לתת עליהם את הדעת:
 • הלוואת גישור להון עצמי לדירה בהנחה - למשפרי דיור אין תמיד הון עצמי זמין, משום שעדיין לא מכרו את הדירה הקיימת. בנק מזרחי-טפחות מעמיד לרשותכם הלוואת גישור, בגובה של עד 50% משווי הדירה שברשותם, בניכוי שארית המשכנתא הקיימת עליה.
  למשל, אם שווי הדירה שלכם היום עומד על 1,500,000 ₪ ונותר לכם לשלם עוד 400,000 ₪, במזרחי-טפחות תוכלו לקבל הלוואת גישור בשווי של עד 350,000 ₪, המהווים יחד 50% מ-1,500,000 ₪. תוכלו לקבל את הלוואת הגישור כדי להעמיד הון עצמי לדירה החדשה, ולשלם מדי חודש את הריבית בלבד. לאחר שתמכרו את הדירה הנוכחית, תשלמו לבנק את קרן ההלוואה בסך 350,000 ₪.
 • התאמת המשכנתא למצב החדש - נושא נוסף שיש לקחת בחשבון, הוא השאלה האם עדיף לסלק את המשכנתא בדירה הנוכחית לאחר מכירתה ולקחת משכנתה חדשה, או להמשיך עם המשכנתא הקיימת ולשנות את ההחזר החודשי (גרירת משכנתא). 
  מדובר בסוגיה מורכבת, הקשורה למצב הכלכלי, להון העצמי, להוצאות החודשיות, לריביות, למחיר הדירה שמוכרים ולמחיר הדירה שקונים. לכן, אנו ממליצים לקבוע פגישה עם מומחי המשכנתאות של מזרחי-טפחות, לבחון את החלופות ולהבטיח שתוכלו להתאים את המשכנתא הנוכחית או החדשה למצב הכלכלי התואם את הוצאות והכנסות המשפחה.
 • אל תחכו לרגע האחרון - זכייה בהגרלה של דירה בהנחה היא בשורה טובה שמהווה את נקודת ההתחלה בדרך לדירה החדשה, אבל כדי שתוכלו להשלים את המסע בדרך הטובה ביותר, עליכם לוודא שהמשכנתא שתיקחו מתאימה לכם ולהוצאות וההכנסות שלכם.
  מומחי המשכנתאות של מזרחי-טפחות עומדים לרשותכם כבר עכשיו, ואתם מוזמנים להיעזר בהם כדי להגיע לפגישה עם היזם מוכנים ככל הניתן.
  המומחים שלנו זמינים עבורכם במוקדים הטלפוניים של הבנק ובאפליקציית המשכנתאות של הבנק, טפחות טאצ', שתלווה אתכם מרגע הזכייה ועד שתיכנסו, ברגל ימין כמובן, הביתה.

 

הבהרות

 • האמור לעיל הינו בבחינת מידע בלבד ואינו מהווה כלל וכלל הצעה למתן אשראי
 • אין באמור לעיל משום אישור ההלוואה
 • הבנק רשאי לשנות את התנאים בכל עת ללא הודעה מוקדמת
 • התנאים המחייבים את הצדדים הם התנאים הכלולים במסמכי ההלוואה וכל מסמך אחר שייחתמו על ידי הבנק והלקוח
 • אי-עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.
דרכים ליצירת קשר
לקבלת הצעה מהמומחים של טפחות
נא למלא שם פרטי
נא למלא שם משפחה
נא למלא 9 ספרות כולל ספרת ביקורת
נא למלא מספר טלפון (ספרות בלבד)
רוצה לקבל הצעה למשכנתא?

מומחי משכנתא שלנו זמינים עבורך גם ב-WhatsApp וישמחו להתאים לך הצעה למשכנתא

אישור משכנתא מיידי