Generic placeholder image

מן הון להון: כך תגדילו את ההון העצמי שלכם

בשעה טובה, החלטתם לרכוש את דירה הראשונה שלכם. כדי שתוכלו לקבל משכנתא, אתם צריכים הון עצמי בשיעור של 25% מעלות הדירה שאתם רוצים לרכוש. איך אפשר להגיע לסכום הזה? כל הטיפים שיעזרו לכם להגדיל את ההון העצמי, בדרך לבית משלכם

25% - זהו שיעור ההון העצמי שאיתו תצטרכו להגיע לבנק כאשר תבקשו משכנתא עבור הדירה הראשונה שלכם. במספרים, המשמעות היא כמה מאות אלפי שקלים שצריך לחסוך או להשיג, גם אם אתם מחליטים לקנות דירה קטנה וישנה הרחק מהמרכז הפועם של המדינה. איך "מביאים מהבית" סכום גבוה כל כך כדי שתוכלו להגיע לבית משלכם? 
נכון, זה נשמע מייאש, אבל חשוב לדעת שזה באמת אפשרי ושהחלום להגיע לדירה לא כל כך רחוק. אספנו בשבילכם כמה טיפים חשובים שיסייעו לכם לחסוך ולהגיע להון עצמי מכובד, שיהווה חלק חשוב ברכישת בית החלומות שלכם.

לחסוך, לחסוך, לחסוך 

לכאורה, זה הטיפ המובן מאליו. אבל זה גם המקום שבו אנחנו בדרך כלל מפספסים. כדאי לעשות מעקב חודשי ולאתר את כל הסעיפים שבהם אפשר "לחתוך".
 • מתי בפעם האחרונה בחנתם לעומק את ההוצאות שלכם וסימנתם סעיפים שבהם אפשר להוריד עלויות? למשל, הוצאות שוטפות כמו תשלומים לספקי תקשורת, דמי כרטיס אשראי וכדומה. כדאי לבדוק כמה משלמים עבור אותו שירות אצל המתחרים, ואם הספק שלכם לא מיישר קו איתם, להחליף אותו.
 • דרך נוספת לחסוך היא לוותר למשך תקופה על שירותים או על פינוקים שנחמד שיש, אבל הם אינם מחויבי המציאות. החל ממשלוח מהסופר ועד בילוי שעלותו גבוהה כמו הופעה של הזמרת האהובה עליכם בקיסריה. זה אולי נראה מעט, אבל הסכומים הקטנים מצטברים לבסוף לסכום נאה.
 • רוצים לחסוך עוד? עברו לשימוש בכסף מזומן היכן שניתן. כשאנחנו משלמים עם כרטיס אשראי, ידנו "קלה על ההדק". מומלץ לתת לכרטיס האשראי לנוח כמה שיותר, ובמקומו לקבוע סכום שתוציאו במזומן במהלך החודש - בלי לחרוג ממנו, כמובן.
 • עליית הריבית במשק הביאה עמה עלייה בריבית שנותנים הבנקים על פיקדונות. את הכסף שאתם חוסכים מדי חודש כדי להפקיד בפיקדון לטווח קצר וליהנות מפירות הריבית על הקרן.
 • יש לכם קרן השתלמות מהעבודה? למעשה, יש לכם חיסכון. אם היא נזילה, אתם יכולים למשוך את הכספים שהצטברו בה בלי לשלם מס רווחי הון.
 • ואחרי הכל, חשוב להתחיל לחסוך מגיל צעיר, ולא להתחיל מאפס כמבוגרים שאמנם יש להם יותר הכנסות, אך גם סעיף ההוצאות שלהם גדול. חיסכון מגיל צעיר יכול להגיע לסכומים גבוהים מאוד ולהוות נתח משמעותי מההון העצמי.

עזרה מהמשפחה 

 • קיבלתם מההורים סכום כסף גדול כמתנה לחתונה, ליום הולדת או לרגל הרחבת המשפחה? הרצון ליהנות מהמתנה מובן, אבל אם אתם יכולים, חסכו אותה או לפחות חלק ממנה, והגדילו את ההון העצמי שלכם.
 • בדקו אם ההורים או האחים יכולים לתת לכם הלוואה ללא ריבית, לטווח זמן של כמה שנים קדימה. 
 • ההורים שלכם גרים בדירה רחבת ידיים שמשמשת כיום רק את שניהם? כדאי לשקול לעבור לגור איתם במקום להוציא אלפי שקלים מדי חודש על שכירות.

הלוואת זכאות

כדאי לבדוק אם אתם עונים על הקריטריונים לקבלת הלוואת זכאות ממשרד הבינוי והשיכון. ההלוואה צמודה למדד בריבית קבועה, והיא ניתנת בין היתר לזוגות צעירים, עולים חדשים ורווקים מעל גיל 30. סכום ההלוואה נקבע בהתאם למצב האישי של הזכאים ולמיקום הדירה הנרכשת.

הכנסה נוספת

חשבו עם עצמכם: מה אתם יכולים לעשות כמה שעות בשבוע ויכול לייצר לכם הכנסה נוספת? יודעים ללמד? אתם יכולים לתת שיעורים פרטיים. יודעים לכתוב? אתם יכולים לכתוב ברכות בתשלום. יודעים לנגן? אתם יכולים להצטרף להרכב שמנגן באירועים קטנים בסופי שבוע. יש לכם ידיים טובות? תנו שירותי הנדי-מן בשכונה. 
הבנתם את הרעיון: כישורים שנראים לכם מובנים מאליהם יכולים לייצר הכנסה של כמה אלפי שקלים בחודש לטובת ההון העצמי שלכם. 
אז אולי כשתלכו לבנק לבקש משכנתא לא תצחקו כל הדרך - בכל זאת, מדובר בהחלטה משנת חיים - אבל לפחות תרגישו שיש לכם רשת ביטחון שתסייע לכם לקבל את התנאים האופטימליים למשכנתא עבור הבית שלכם.

הבהרות

 • האמור לעיל הינו בבחינת מידע בלבד ואינו מהווה כלל וכלל הצעה למתן ההלוואה.
 • האמור לעיל הינו בבחינת מידע בלבד ואינו מהווה כלל וכלל הצעה להפקדה בפיקדונות
 • אין לראות בפנייה זו ייעוץ להשקעות
 • מתן כל סוגי אשראי וכרטיסי האשראי, סוג הלוואה וביטחונות בכפוף לשיקול דעת הבנק.
 • אי-עמידה בפירעון ההלוואה עלולה לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.