כלים לשירותך

חוק פנסיה לעצמאים: רמת חיים טובה גם אחרי הפרישה

חוק פנסיה לעצמאיםחוק פנסיה לעצמאים מחייב הפרשה חודשית קבועה במטרה להבטיח לעצמאים כיסוי פנסיוני עם יציאתם לגמלאות. בפועל, שיעור החוסכים החדשים בפועל נמוך ביותר.
הסיבה לחוסר ההיענות היא הביקורת בקרב העצמאים על גובה הקצבה העתידית וחוסר המודעות לחשיבות החיסכון הפנסיוני. 
אז מה צריך כל עצמאי לדעת בנושא חיסכון פנסיוני?

לתיאום פגישה עם יועץ פנסיוני ללא התחייבות

מלא את פרטיך ואנו נחזור אליך בהקדם:
 ​​

מה אומר חוק פנסיית חובה לעצמאים?

עצמאי מחויב להפקיד לחיסכון פנסיוני. חובת ההפקדה לפנסיה של עצמאיים מתחלקת לשתי מדרגות מצטברות - הראשונה הינה הפקדה של 4.45% עד למחצית השכר הממוצע במשק והשנייה 12.55% עבור החלק מההכנסה החודשית שהינו מעל למחצית מהשכר הממוצע ועד לגובה השכר הממוצע במשק (גובה השכר הממוצע במשק נכון לשנת 2019 הוא 10,139 ₪). כדי לעודד את העצמאים לחסוך, המדינה מעניקה להם הטבות מס. 

למה לחייב עצמאים לחסוך לפנסיה?

המדינה מנסה לחנך את העצמאים לחסוך לפנסיה באופן שוטף כפי שנעשה עם השכירים ב-2008. מרבית האנשים מעדיפים לא לחשוב על הזקנה, אבל אז מגיע זמן הפרישה ועמו הצורך לשמור על רמת החיים. לכן, החוק נועד להבטיח את העתיד הכלכלי של כל העצמאים בישראל. 

איך מגדירים צרכים פנסיונים?

לפני הכל, כדאי לברר את כל הנתונים על החסכונות הפנסיוניים שנצברו עד כה, באמצעות המסלקה הפנסיונית וריכוז הדו"חות שהגיעו מהגופים המוסדיים. אחר כך מנסים להגדיר את גובה הקצבה העתידית המשפחתית המשוערת. מומלץ להתייעץ עם יועץ פנסיוני, שיוכל גם להציע אפיקי השקעה רלוונטים. 

איך בוחרים את החיסכון הפנסיוני הנכון ביותר?

מתחילים בהבנה  שחיסכון פנסיוני הוא חלק מההוצאה השוטפת של העסק, בדיוק כמו ארנונה או שכירות - אחרת אין סיכוי לצבור את הכספים הראויים לזמן הפרישה. השלב הבא הוא להחליט על גובה ההפקדה החודשית בכפוף למערך ההוצאות בעסק. 
בניגוד לשכירים, לעצמאים יש אפשרות להגדיל או להקטין את הסכום בסוף כל שנה ולהתאים אותו ליכולתם. 
חשוב מאוד לבדוק היטב את הגוף המנהל. בדומה לכל מוצר או שירות, גם חברות הפנסיה מנהלות תחרות על לבם של החוסכים. מומלץ לבדוק את טיב השירות, המענה לצרכים הפנסיוניים, גובה התשואה וגובה דמי הניהול.  

ומה עם קרן השתלמות? היא עדיפה יותר?

ניתן לראות יותר ויותר לקוחות עצמאיים מבקשים לפתוח קרן השתלמות ולהפקיד בה את הסכום המקסימלי הפטור ממס על רווחי ההון. בשונה משכירים, עצמאים יכולים לפתוח כמה קרנות השתלמות וזה מה שהופך אותן לאפיק חיסכון מבוקש לטווח הארוך. אם בעבר היה אפשר למשוך את הכסף מקרן ההשתלמות כל 6 שנים, היום כבר ניתן להשתמש בכסף הנזיל למטרות שונות, עסקיות ופרטיות. 


הערות משפטיות 
בנק מזרחי-טפחות בע"מ עוסק, בין היתר, בייעוץ פנסיוני ומשולמת לו עמלת הפצה מחברות המנהלות מוצרים פנסיוניים בשיעורים ובתנאים הקבועים בדין. האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ ו/או המלצה לרכישת מוצר פנסיוני ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/ שיווק פנסיוני בידי בעל רישיון עפ"י הדין המתחשב בנתונים ובצרכים הפרטניים של כל אדם. מתן ייעוץ פנסיוני כפוף לחתימה על הסכם ייעוץ, להוראות הדין ולהוראות ההסכם. האמור לעיל הינו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. בנק מזרחי-טפחות בע"מ, בעלי מניותיו, מנהליו ועובדיו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק ו/או הפסד שיגרם מהסתמכות על האמור לעיל, אם ייגרמו. האמור לעיל מוגש לידיעה כללית בלבד. לפני ביצוע פעולות ספציפיות יש להתייעץ עם מומחים בתחום.

​​​​​​​​​